пʼятниця, 27 червня 2025 р.

Фахові курси

З 17 липня по 20 липня 2025 року пройшли фахові курси вчителів хімії.  Курси проходили у дистанційній формі в онлайн режимі.  Метою підвищення кваліфікації учителів хімії  це  удосконалення професійного рівня, розширення знань та навичок у відповідності до вимог сучасної освіти.

Усі слухачі курсів були активними учасниками освітнього процесу, співпрацювали із викладачами, зі своїми колегами, ділилися своїми педагогічними родзинками.

 У своїх вихідних анкетах слухачі курсів   висловили слова подяки викладачам за змістовні, цікаві, корисні, актуальні теми   вебінарів.

        Шановні колеги, бажаю Вам творчості, втілення нових ідей, наснаги!

 





Які практичні підходи допомагають надолужити прогалини у знаннях учнів?

 

1.        Які практичні підходи допомагають надолужити прогалини у знаннях учнів?

У роботі з прогалинами найважливіше – не поспішати «надолужувати», а почати з

об’єктивної діагностики. Варто відійти від «культури правильних відповідей» і дати учням «право на помилку» – без страху бути покараним оцінкою. У цьому допомагає формат формувального оцінювання.

2.    Як оцінювати динаміку прогресу дітей, які мають освітні втрати?
Тут важливо змінити фокус, та оцінювати не результат, а індивідуальні зусилля й прогрес. Перейти від питання «Скільки знаєш?» до «Що вже вдається краще, ніж учора?»
Кілька практичних рішень:
• Динамічне портфоліо учня – все, що дозволяє зафіксувати особистий приріст (приклади робіт у паперовому та/або електронному вигляді);
• Рубрики для самооцінювання з маркерами на кшталт «спробував/ла», «усвідомив/ла», «застосував/ла»;
• Регулярна рефлексія – дитина відповідає: «Чого навчився/лась?», «Що ще складно?», «Що мене здивувало?”», «Як отримані знання можна застосувати у житті?»
Такий підхід відповідає концепції НУШ, оскільки орієнтується на особистісний прогрес і цінність суб’єктності учнівства.
3. Яким повинен бути збалансований зміст навчання за предметами природничої галузі?
    Автор вважає, що збалансований зміст у природничій освіті, має базуватись не на рівномірному розподілі тем, заради «справедливої уваги» до кожного предмета. Це має бути логіка, що відповідає запитам часу, віковим особливостям і дає дитині системні знання.

Три «кити», на яких базую зміст:
Компетентнісний підхід – не лише знати, а й застосовувати (наприклад, не просто розповісти про кругообіг води, а спроєктувати фільтр для очищення);
Інтегрований підхід – наприклад тема «Фотосинтез» (на її прикладі у методичному посібнику розглянуто універсальний дизайн уроку) має висвітлювати не лише фізико-хімічні, біологічні, а й суспільно-економічні аспекти цього явища;
Актуальність – екологічні виклики, здоров’я, сталий розвиток. Це відповідає ДСБСО, де наголошено на зв’язку змісту з реальним життям, дослідженнях, міжпредметності.
4. Проблеми самооцінювання учнів. Критерії, контроль, корегування.
Самооцінювання
– це про довіру дитини як до вчителя так і до процесу. Якщо учнівство не розуміє критеріїв, не бачить сенсу в рефлексії – воно оцінює не прогрес, а себе ("Я нерозумний/а. Я не встигаю."). Тому робота з якої варто почати в першу чергу — з культурою оцінювання в класі.

середа, 18 червня 2025 р.

НУШ: товари вартістю понад 100 000 грн закуповуватимуть через е-каталог

     Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2024 р. № 1554» від 11 червня 2025 р. № 675.

    Змінами до абз. 4 п. 4 Порядку та умов, затверджених постановою від 31 грудня 2024 р. № 1554, визначено, що субвенція спрямовується на реалізацію публічного інвестиційного проекту «Забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа», зокрема на закупівлю:
– засобів навчання та обладнання, мультимедійного та комп’ютерного обладнання, меблів для навчальних кабінетів природничої, математичної та технологічної освітніх галузей для закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності, які беруть участь у реалізації Державного стандарту профільної середньої освіти (далі – пілотні заклади профільної освіти).
Крім того, новою редакцією абз. 2 п. 9 цих Порядку та умов уточнено, що закупівля товару, вартість якого становить або перевищує 100 тис. гривень, здійснюється замовниками з використанням електронного каталогу в установленому законодавством порядку, якщо такий товар наявний в електронному каталозі станом на 1 травня 2025
(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/675-2025-%D0%BF#Text)



Тематичні курси вчителів хімії

 

 З 09  червня по 13 червня 2025 року пройшли тематичні курси вчителів хімії

« Організація ефективного навчання хімії у Новій українській школі». Курси проходили у дистанційній формі в онлайн режимі.   Метою підвищення кваліфікації учителів хімії є їх професійне розвиток відповідно до державної політики у галузі освіти; оновлення, доповнення, розвиток, розширення їх теоретичних та практичних знань, умінь та компетентностей.

            Під час навчання розглянули питання сучасних підходів до навчання у НУШ, реалізація діяльнісного підходу, впровадження STEM - освіти на уроках хімії, загальні групи результатів, сучасні підходи до оцінювання, проведення навчальних досліджень, використання вчителем різноманітних освітніх платформ.

            Зі слухачами працювали вчителі практики (Шульман Д.В., Катрук К.В., Кравчук Л.О.), які презентували власний досвід роботи.

Усі слухачі курсів були активними учасниками освітнього процесу, співпрацювали з викладачами, зі своїми колегами, ділилися своїми педагогічними зразками.

 Дякую слухачам курсів, які у своїх вихідних анкетах відзначили корисний, потрібний, цікавий , наповнений зміст тематичних курсів

        Шановні колеги, бажаю Вам творчості, втілення нових ідей, наснаги!

       Віримо у нашу ПЕРЕМОГУ!

 







Якою може і має бути профільна школа.

 

У 2027 році має запрацювати профільна середня освіта як продовження реформи НУШ. Після 9 класу учень чи учениця вступатиме в академічний ліцей, обираючи профіль і предмети, та поглиблено готуватиметься до здобуття фаху. Інший шлях – заклад професійної освіти або коледж.

«Які ідеї реформи НУШ? Якою має бути профільна середня освіта? Для чого потрібна стратегія реформи?

Відповіді на ці питання Ви зможете знайти  у статті «Профільна, сучасна та автономна» (https://mon.gov.ua/news/profilna-suchasna-ta-avtonomna-yakoyu-mozhe-y-mae-buti-starsha-shkola-v-ukraini) та у статті «Навчання в майбутніх академічних ліцеях: навіщо вчитися три роки та для чого 10 клас» (https://lb.ua/blog/ihor_khvorostianyi/666468_navchannya_maybutnih_akademichnih.html)



Типова освітня програма 10-12 класи

 

27 липня 2024 року уряд ухвалив Державний стандарт профільної середньої освіти, а минулого тижня — Типову освітню програму для академічних ліцеїв. З 1 вересня 2027 року за цією програмою навчатимуться всі 10-класники в Україні.

Типова освітня програма (ТОП) розроблена за новими державними стандартами та враховує два навчальні цикли — адаптаційний (10 клас) і профільний (11-12 класи). Вона  містить перелік обов’язкових та вибіркових компонентів, типові навчальні плани для різних профілів, перелік модельних навчальних програм, а також інструменти оцінювання.

Кожен академічний ліцей обирає профілі навчання (гуманітарний, природничий, математичний тощо) і відповідний типовий навчальний план. Освітня програма для закладу може бути розроблена окремо для кожного рівня загальної середньої освіти або ж бути наскрізною. На педагогічній раді заклад затверджує його.

Академічні ліцеї формують профілі навчання в межах трьох кластерів:

-          мовно-літературний кластер (зокрема профілі з поглибленим вивченням української мови та літератури, профілі з поглибленим вивченням іноземної мови);

-          соціально-гуманітарний кластер (зокрема профілі з поглибленим вивченням історії та громадянської освіти, географії та іноземної мови, профілі з поглибленим вивченням мистецтва);

-          STEM кластер ( профілі з поглибленим вивченням хімії та біології, математики та фізики, профілі з поглибленим вивченням Інформатики, математики, технологій).

З даним документом можна ознайомитися за посиланням :

https://mon.gov.ua/npa/pro-zatverdzhennia-typovoi-osvitnoi-prohramy-dlia-10-12-klasiv-zakladiv-zahalnoi-serednoi-osvity-iaki-zabezpechuiut-zdobuttia-profilnoi-serednoi-osvity-za-akademichnym-spriamuvanniam